x
aktualizacja: 27.03.2011r.

 


XXXI OGÓLNOPOLSKI ZLOT KLUBÓW GÓRSKICH PTTK PIWNICZNA 2011

Zlot, zlot, zlot... i już po zlocie!!! A jak to było - w telegraficznym skrócie.
Organizację tegorocznego już 31 Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich PTTK, Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK przyznała Warszawskiemu Klubowi Górskiemu im. prof. Walerego Goetla przy Oddziale PTTK Warszawa Ochota.
No dobra, to że organizujemy zlot, to już wiemy. Teraz na odpowiedź czekały dalsze pytania: kto, kiedy i gdzie. Na początek trzeba było znaleźć grupę chętnych ludzi, którzy mają trochę wolnego czasu, odpowiedzialnych, dobrych organizatorów, posiadających odpowiednie uprawnienia. To okazało się stosunkowo łatwe, bo WKG ma wśród swoich członków takich właśnie "ancymonów". Powołaliśmy więc klubowy sztab organizacyjny (kryzysowy?) w osobach:

W końcu po kilkumiesięcznych przygotowaniach okraszanych burzliwymi dyskusjami
i ogromną pracą, ustaliliśmy, że impreza odbędzie się tradycyjnie w drugiej połowie maja na terenie Beskidu Sądeckiego, a baza Zlotu będzie w Piwnicznej Kosarzyskach w pięknie prezentującym się obiekcie - Rezydencji "Leśny Dwór". Ostatecznie cała ekipa organizatorów wraz z przedstawicielami sponsorów i grupą uczestników z kilku stołecznych klubów górskich spotkali się na zbiórce we czwartek 19 maja 2011 r. o godz. 23.00 na parkingu przed Torwarem w Warszawie, by wyruszyć w drogę na 31 Ogólnopolski Zlot Klubów Górskich do Piwnicznej. Autobus przyjechał piętnaście minut przed umówioną godziną odjazdu i po sprawdzeniu przez Annę Wikieł listy obecności mogliśmy punktualnie wyruszyć w podróż.

Jedni usadowili się wygodnie w fotelach i próbowali usnąć a inni do późnych godzin prowadzili ożywione dyskusje o odbytych w ostatnim czasie wyprawach nie tylko górskich. Czas mijał bardzo szybko i o brzasku dotarliśmy do celu.

Część, w tym grupa „Pancernych” z Sekcji Turystyki Pieszej Górskiej VHP S.A., po zakwaterowaniu się w pokojach z samego rana wyruszyła na indywidualne wycieczki w kierunku Obidzy i dalej na Ruski Wierch. Pozostali postanowili uciąć sobie kilkugodzinną drzemkę.

Do godzin popołudniowych małym grupkami wędrowano po okolicznych wzniesieniach.

Od rana w piątek 20 maja z różnych stron Polski przybywali małymi grupkami uczestnicy 31 Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich PTTK do bazy w Kosarzyskach. Gości zlotowych przyjęły dwa obiekty: rezydencja „Leśny Dwór” i położony obok drugi pensjonat „Leśniczówka”.

Wszystkie spotkania uczestników zlotu odbywały się w przygotowanej sali konferencyjnej w osobnym budynku.

O godz. 17.00 w sali konferencyjnej pojawili się wszyscy uczestnicy zlotu w liczbie 71 osób na oficjalnej uroczystości otwarcia Zlotu. Wszystkich jego uczestników, zaproszonych gości przedstawicieli KTG ZG PTTK w osobach Macieja Michalika i Jacka Nowickiego oraz sponsorów tej imprezy, którymi byli:

powitał Komandor Zlotu Józef Gajewski, który poprowadził imprezę wraz całą ekipą organizatorów
Po przywitaniu Prezes Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla Krzysztof Głażewski odebrał na rok pamiątkowe kroniki zlotowe od przedstawicieli Stołecznego Klubu Tatrzańskiego - organizatorów ubiegłorocznego zlotu, kolegów Jacka Gołębiowskiego i Andrzeja Szajewskiego i oficjalnie ogłosił otwarcie zlotu.

Na uroczystości otwarcia zabrał głos Przewodniczący Podkomisji Klubów Górskich KTG ZG PTTK Jacek Nowicki omawiając problematykę Klubów Górskich PTTK i zadań stojących przed Podkomisją.

W dalszej części uroczystości otwarcia przedstawiciele 14 klubów górskich PTTK prezentowali historię i dorobek swoich klubów począwszy od gospodarzy Zlotu, w imieniu których Włodzimierz Tymowski, zaprezentował Warszawski Klub Górski im. Walerego Goetla. Do werbalnej prezentacji WKG organizatorzy przywieźli i wyłożyli na kilku stołach kilka opasłych kronik klubowych, które pokazywały dorobek Klubu od jego powstania, aż po dzień dzisiejszy.
Na zakończenie tej części spotkania wystąpiła Małgorzata Kotarba prezentując utwory na gitarę własnej kompozycji.
Małgosia była też naszym przewodnikiem i opiekunem na trasach turystycznych Beskidu Sądeckiego przez cały czas trwania Zlotu.

Po oficjalnej części Zlotu uczestnicy udali się na obiad, a po posiłku, aż do późnych godzin wieczornych wystąpiła ze swoim regionalnym programem kapela Czarnych Górali Sądeckich.

Następnego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się znowu z Małgorzatą Kotarbą, która poprowadziła wszystkich uczestników na pieszą wycieczkę po Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Dolinie Roztoki w Rytrze i dalej wędrowaliśmy do schroniska PTTK na Przehybie, a tam mieliśmy chwilę wytchnienia przy stolikach na tarasie schroniska i dużą dawkę informacji krajoznawczej przekazanej przez Małgosię, by dalej iść na Radziejową.

Po drodze było słychać i widać odgłosy burzy, która krążyła w niewielkiej odległości od naszej grupy zlotowej. Na Wielkim Rogaczu poszycie lasu wyglądało jakby ktoś wysypał ogromne ilości białych kulek przypominających cukierki zwane „groszkami” a to skutek gradu, który spadł kilkanaście minut przed naszym przyjściem. Dalej wracaliśmy leśną drogą bez znaków prosto do Kosarzysk.

Efektem takiej "wspaniałej" aury była przygoda, która na szczęście skończyła się dobrze.
Po kąpieli uczestnicy przebrali się, aby wziąć udział w zabawie dyskotekowej przy muzyce do późnych godzin nocnych.

Wieczorem uczestników zlotu zaszczycił swoją obecnością Prezes Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK Jerzy Gajewski.
W ostatnim dniu po śniadaniu odbyło się spotkanie uczestników Zlotu z Przewodniczącym KTG ZG Jerzym Gajewskim, na którym otrzymał książkę autorstwa Ziemowita Junowicza pt. „Zapiski moich podróży”. Poinformował też zebranych o problemach i zadaniach, którymi obecnie zajmuje się KTG.

Przed południem Małgorzata Kotarba zaprosiła uczestników do zwiedzenia zabytków Starego Sącza. Autokarem pojechaliśmy poznać to urokliwe miasto.

Następnie wszyscy udali się na obiad, po którym Komandor Zlotu podziękował za wzięcie udziału w tej imprezie wszystkim uczestnikom, gościom i sponsorom, a także pracownikom rezydencji „Leśny Dwór”, którzy bardzo ciepło i z dużą troskliwością przyjęli nas w swym obiekcie. Wypowiedział też "sakramentalną" formułę "31 Zlot Klubów Górskich PTTK uważam za zamknięty".

Na pożegnanie wszyscy ustawili się do rodzinnego zdjęcia i życzyli sobie ponownego spotkania za rok na 32 Ogólnopolskim Zlocie Klubów Górskich KTG ZG PTTK, którego organizatorem w roku 2012 będzie tym razem Klub Górski "Świstak" z Opola z kol. Janem Białkiem na czele w Górach Opawskich w Sudetach. Szczegóły poznamy na grudniowym spotkaniu prezesów Klubów Górskich, które odbędzie się jak zwykle przy okazji corocznego Sympozjum KTG ZG PTTK w Krakowie. Szkoda, że czas przyjemnego spotkania przyjaciół upłynął tak szybko!
Przy okazji wspomnijmy także, że chęć organizacji kolejnego 33 zlotu w 2013 roku wyraził Klub Turystyki Górskiej "Watra" z Kalisza, który właśnie w tym roku będzie obchodził swoje 45-lecie. Ładny wiek - nie ma co!!! A gratulacje złożymy im na Zlocie.

Na koniec krótka statystyka i podsumowanie.
W Zlocie uczestniczyło łącznie 71 osób z 16 Kół i Klubów Górskich PTTK (tendencja wzrostowa - brawo). A były to koła i kluby:

Zarząd Warszawskiego Klubu Górskiego pragnie tą drogą serdecznie podziękować wszystkim członkom i przyjaciołom WKG, którzy walnie przyczynili się do sprawnego zorganizowania tej ważnej i udanej dla Klubu imprezy.
Kochani! Wszyscy bez wyjątku jesteście wielcy! A bez Waszego zaangażowania i pracy nad organizacją i realizacją zlotu w czasie jego trwania nie byłoby tak udanej imprezy!!!
Z serdecznymi górskimi pozdrowieniamiJózef Gajewski – Komandor Zlotu
Anna Wikieł - Zastępca Komandora Zlotu

opracowanie tekstu - Anna Wikieł, Józef Gajewski i Jacek T. Nowicki
zdjęcia - Andrzej Szajewski (SKT), Krzysztof Głażewski i Jacek T. Nowicki (WKG)

Piwniczna - Warszawa, maj - czerwiec 2011 r.

 

 

FORUM

Obrady zlotowe
Sala obrad Zlotu !!

Zlot Kronika
Przekazanie kroniki

Uwaga!
Dane kontaktowe podane są w celach turystycznych, do kontaktów organizacji turystycznych i turystów indywidualnych. Niedozwolone jest wykorzystywanie adresów mailowych i nr telefonów w celach innych niż turystyczne.
Zabronione jest wykorzystywanie tych danych do celów reklamowych, marketingowych i innych celów komercyjnych.