aktualizacja: 7.12.2013 r.

12 marca 1973 r. w lokalu biura Oddziału PTTK Ochota w Warszawie przy ul.Tarczyńskiej odbyło się zebranie założycielskie Warszawskiego Klubu Górskiego. Inicjatywa Komisji Górskiej na szczeblu ZG i SZW utworzenia tego klubu zbiegła się z oczekiwaniami grupy turystów często uczestniczących w rajdach organizowanych przez PTTK. Na założenie klubu, w tym momencie, miał też wpływ fakt, że powołano nowy Oddział na Ochocie.
W Polsce obchodziliśmy wtedy „Stulecie polskiej turystyki” mocno nagłaśniane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Zakładając klub nie myśleliśmy o stuleciu polskiej turystyki. Założyciele to przede wszystkim turyści, organizatorzy turystyki szukający odpoczynku w terenie, dążący do poznania kraju i jego zabytków, a także szukający jakiś doznań estetycznych. Chcieliśmy mieć własną organizację, która ułatwiałaby uprawiać turystykę krajową i umożliwiała wyjazdy w góry, także zagraniczne.
Pierwszym prezesem klubu został Zenon Gąstoł znany w środowisku warszawskim i krakowskim znakomity przodownik górski i narciarski. Jego zasługą była integracja i szkolenie napływających licznie młodych ludzi. Sprawdzeniem była organizowana impreza Rajd Świetlików, którego Zenek był kierownikiem. To była jedna z największych imprez turystycznych w całej historii Klubu – ponad 1000 osób. Było też wiele wycieczek uczestniczyliśmy też w rajdach organizowanych przez inne jednostki PTTK w znacznej liczbie, jako drużyny z WKG.
Zdobywaliśmy odznaki – przede wszystkim GOT i OTP, ale innych zainteresowań nam nie brakowało. Organizowane były ciekawe imprezy z różnymi elementami zabawy: Rajd Duchów, Rajd Warszawskich Górali z plenerem malarsko-fotograficznym, Rajd Wesołego Turysty przez kolegów nazywany Rajdem Wesołego, były też Cztery Pory Roku w KPN i Sylwestry w górach.
W początkowym okresie entuzjaści jaskiń, korzystając z pomocy i szkoleń w Speleo-klubie Warszawskim, eksplorowali jaskinie w okolicach Olsztyna i Częstochowy: Studnisko, Koralową, Awen Wszystkich Świętych, kilka jaskiń tatrzańskich: Śnieżną, Bystrą, Czarną, Miętusią, Bandzioch, Zimną oraz Aggtelek Jösvafe na Węgrech.
W 1977 r. Polskie Towarzystwo Nauk o Ziemi prowadziło prace zmierzające do opracowania szczegółowej dokumentacji jaskiń polskich. W pracach tych uczestniczyli nasi członkowie: M. Burkacki, K. Makowski, J. Szaran i W. Tymowski.
W 1975 r. wyruszono na pierwszą wyprawę zagraniczną, do Bułgarii w góry Riła i Piryn z wejściem na najwyższe szczyty tych pasm górskich: Wichren i Musałę. W następnych latach było ciekawiej, ale i trudniej. Po stanie wojennym sytuacja się nieco ożywiła, okazało się, że możemy wyjeżdżać z Polski nawet bardzo daleko i wtedy nieliczni byli w Indiach, Nepalu, Malezji, Indonezji.
W Klubie aktualnie jest sporo nowych osób chodzących z nami na wycieczki, większość to doświadczeni turyści o dużym stażu i dorobku, potrafiący zorganizować niemal każdą turystyczną imprezę.
Każdego roku organizujemy wiele wycieczek krajowych i imprezę rocznicową, w tym roku odbyła się w Pieninach. Robimy też jeden lub dwa wyjazdy zagraniczne.
Wspominając stare dzieje nie sposób nie wymienić osób, które do Klubu wniosły bardzo duży wkład pracy. Po za wymienionym już prezesem Gąstołem wymienię: Jaśka Szarana, Wojtka Wąszewskiego, Małgosię Nowicką, Tomka Trojanowskiego, Maćka Tyca, a później Włodka Rybarczyka, Hanię Bednarską, Wojtka Łozowickiego i Teresę Piwońską.
Od kilkunastu lat prezesem jest Krzysztof Głażewski. Klub liczy około 50 członków.
Poznaliśmy nasz kraj, zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc, Dolomity, Alpy włoskie i austriackie, Góry Skaliste. Naprawdę warto to robić!
Mamy piękną klubową blachę i Honorową odznakę, i bardzo dużo planów ciekawych wycieczek.

© W.Tymowski lipiec 2007 r.

FORUM

1974